Sávos kamatozás

A sávos kamatozás kétféle módon érthető: lehet időben vagy összegben sávos, és akár kombinálva is előfordulhat.

Az időben sávos kamatozás azt jelenti, hogy a lekötött betét a teljes futamidőben időszakonként más-más kamatozással működik. Például a három hónapos futamidőből az első héten csak évi 1 százalék a kamat, aztán folyamatosan növekedve az utolsó héten pedig már évi 10 százalék.

Ezekből a bank szereti a 10 százalékot reklámozni, pedig tegyük fel, a kamat összességében mondjuk csak évi 2 százalék lesz.

Az összegben sávos kamatozás pedig azt jelenti, hogy mondjuk 1 millió forintig évi 2,5 százalékos a kamat, 1 millió forint felett pedig évi 3,5 százalékos.

Az EBKM pontosan azért született meg, hogy ezek az ajánlatok összehasonlíthatóak legyenek. Ebben az útmutatóban példákon keresztül is levezetjük a kamatozások típusait és hogy lekötött betéteknél mire figyelj oda.

Ezek is érdekelhetnek

  • Befektetési alapokban felgyűlt pénz
    Befektetés

    Befektetési alapok: Így érdemes választanod

    A befektetési alapok egy jó választás a pénzügyi piacon, hiszen a kezelésük hasonlóan egyszerű, mint a bankbetéteké. Viszont, azokkal ellentétben itt akár el is veszítheted a pénzed egy részét. Ezért célszerű tisztában lenned a kockázatokkal, mielőtt befektetsz, mert a végeredmény nem biztos, hogy az lesz, amire a befektetéskor számítottál. Fogjunk is bele!

    frissítve: 2024. február 26.
  • Ideges és csalódott befektető akinek a beva az utolsó reménye, hogy visszakapja a pénzét
    Befektetés

    BEVA: Minden, amit a Befektető-védelmi Alapról (BEVA) tudnod kell 2024-ben

    A Befektető-védelmi Alap (rövidítve BEVA) akkor kártalanít, ha a befektető - a BEVA tagjaként - értékpapírja vagy befektetett pénze befagy. A kártalanítás nem vonatkozik a befektető befektetési kockázataira, csak arra a pénzre, amely a befektetést kezelő szervezet hiányosságaiból, szabálytalan működéséből ered. Lépésről lépésre elmondjuk hogyan kaphatod vissza a pénzed és mennyit kaphatsz vissza, ha véletlenül olyan szerencsétlenség érne, hogy a BEVA kártérítésére szorulsz.

    frissítve: 2024. január 1.
  • Euró alapú megtakarítás szimbóluma
    Befektetés

    Megtakarítás euróban - megéri átváltani a megtakarításaimat?

    A forint rohamos gyengülését látva sokan gondoltak már arra, hogy inkább euróba váltják a megtakarításaikat. Ezt a döntést azonban nem érdemes elkapkodni! Ha szeretnél jól járni, akkor célszerű megismerned a forint gyengülése mögött meghúzódó folyamatokat, az átváltási költségeket és tájékozódnod a további alternatívákról is! Segítünk átlátni a helyzetet és döntést hozni.

    frissítve: 2023. október 25.