Hitelbírálat

A hitelbírálat az a folyamat, amelynek során a bank megvizsgálja, hogy egy adott személynek adhat-e hitelt, milyen összegben és mekkora kamat mellett.

Ehhez a bank megállapítja, hogy hitelképes vagy-e, azaz megfelelő-e az életkorod, van-e magyarországi lakcímed, bankszámlád, tudsz-e megfelelő munkaviszonyt igazolni és szerepelsz-e a KHR negatív adóslistáján.

A hitelbírálat során dönti el a bank, hogy a jövedelmed alapján mekkora hitelösszeget kaphatsz. Ehhez minden bank a saját szabályzatát használja, azaz az egyes bankok hitelbírálati folyamatai között lehet némi eltérés. Ezért lehet az, hogy egyik bank nem talál hitelképesnek, míg a másik nyújt neked hitelt.

Személyi kölcsön estén a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) segítségével számolja ki a felvehető hitelösszeget. Ez azt mutatja meg, hogy a béred milyen mértékben terhelhető törlesztőrészlet fizetésével. Ez függ a jövedelmed nagyságától, illetve attól, hogy milyen hitelt veszel fel.

Jelzáloghitel esetén a banknak a JTM mellett a hitelfedezeti mutatót (HFM) is figyelembe kell vennie. A hitelbírálat során a fedezetként felajánlott ingatlant is megvizsgálja. Erre értékbecslést készíttet, így megállapítja az ingatlan piaci vagy forgalmi értékét. A HFM szabály értelmében a fedezet értékének 80%-ánál magasabb összeget nem adhat hitelként.

CIB 10 Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
  • Most akár 40 000 Ft jóváírás
  • Nincs folyósítási díj, földhivatali eljárási illeték, Takarnet lekérdezési díj
  • 15 millió Ft 15 évre 133 856 Ft törlesztővel, THM: 7,16%
Részletek
PROMÓCIÓ

Ezek is érdekelhetnek

  • Egy nő azt latolgatja, vajon mi a referenciakamat
    Lakáshitel

    Mitől függ, hogy mennyi a hitelem kamata? – Referenciakamat és kamatfelár

    Te is kaptál már a bankodtól levelet, amiben a törlesztőrészlet változásnál valami referenciakamatra hivatkoztak, de inkább átugrottad? Vagy szeretsz mindennek utánanézni, és tudod, hogy a hitelek törlesztője változhat a futamidő alatt, de azt már nem, hogy miért? Ha szeretnéd érteni, hogy a bankok hogyan határozzák meg a hiteleik kamatát, akkor jó helyen vagy. A téma elég szakmai, és pár alapfogalmat át kell vennünk mielőtt elérünk a referenciakamathoz, de igyekszünk érthetően elmagyarázni. Vágjunk is bele!

    frissítve: 2024. február 21.
  • UniCredit lakáshitel 2024 - kalkulátor és feltételek
    Lakáshitel

    UniCredit lakáshitel 2024 - kalkulátor és feltételek

    Az UniCredit Bank piaci kamatozású lakáshiteleket, szabad felhasználású hiteleket és minősített fogyasztóbarát lakáshiteleket is kínál. Ezenkívül kamattámogatott hiteleket is találsz náluk, így CSOK Plusz is elérhető. A hiteleket 5 és 10 éves kamatperiódussal, vagy végig fix kamatozással igényelheted. Ha a banknál számlát nyitsz, és oda havi jóváírást vállalsz, kamatkedvezményt is kaphatsz. Útmutatónkban elolvashatod, miért érdemes valamelyik UniCredit lakáshitel mellett döntened.

    frissítve: 2024. május 6.
  • Zöld hitellel vásárolt ház
    Lakáshitel

    Zöld hitel 2024

    2021. októberében kezdték folyósítani a bankok a zöld hitelt a Növekedési Hitelprogram (NHP) részeként. Rendkívül kedvező lakáshitel konstrukcióról volt szó, és ez az első olyan, a lakosság számára kínált hitel, amely az energiahatékony megoldásokat közvetlenül támogatta. A zöld hitel olyannyira népszerű volt, hogy a programra szánt 200, majd még 100 milliárd forintos keret pár hónap alatt kimerült. A bankok, felismerve az ügyfelek igényeit, később maguk is kezdtek zöld akciókkal megjelenni. Útmutatónk elején ezeket mutatjuk be, a végén pedig megtalálod a korábbi NHP zöld hitel eredeti, részletes feltételeit.

    frissítve: 2024. február 27.